Spuchnięta kostka po bieganiu przyczyny

Spuchnięta kostka po bieganiu przyczyny

Jeśli zauważyłeś, że Twoja kostka jest spuchnięta po bieganiu, istnieje kilka możliwych przyczyn, które powinieneś rozważyć. Należą do nich zapalenie ścięgna Achillesa, przewlekła choroba nerek, Shin splints i złamanie stresowe kostki. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza w celu oceny.

Z dumą prezentujemy treść, która powstała w kooperacji z boi-team.pl

Przewlekła choroba nerek

Przewlekła choroba nerek, znana również jako przewlekła niewydolność nerek, to stan, który upośledza zdolność nerek do filtrowania krwi. W takim przypadku dochodzi do nagromadzenia odpadów we krwi, co może powodować choroby. Wpływa to również na zdolność nerek do równoważenia poziomu soli i wody w organizmie. Są one również odpowiedzialne za wytwarzanie pewnych hormonów, które regulują ciśnienie krwi i czerwone krwinki. Dodatkowo, odgrywają ważną rolę w utrzymaniu silnych i zdrowych kości.

Nerki filtrują krew, aby usunąć produkty odpadowe i nadmiar płynów, a gdy zawodzą, odpady te są wydalane z moczem. Jednak jeśli choroba jest w zaawansowanym stadium, może prowadzić do niebezpiecznie wysokiego poziomu odpadów i wody we krwi. We wczesnych stadiach choroby występuje niewiele objawów i możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że cierpisz na przewlekłą chorobę nerek, dopóki nie będzie za późno.

Lekarz powinien ocenić Twoje objawy i czynność nerek. Jeśli poziom kreatyniny jest podwyższony, wskazuje to na niewydolność nerek. Dalsze badania mogą obejmować tomografię komputerową lub ultrasonografię. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz może przepisać leki moczopędne, aby obniżyć ciśnienie krwi i usunąć nadmiar płynów. Może to również zmniejszyć obrzęk w kostce.

Jeśli lekarz zdiagnozuje przewlekłą chorobę nerek, lekarz może zalecić dializę lub przeszczep nerki, aby utrzymać Państwa przy życiu. W większości przypadków ta forma leczenia jest bardzo skuteczna w zarządzaniu chorobą. Ważne jest jednak, aby szukać pomocy medycznej wcześnie, zanim choroba osiągnie stadium, w którym konieczne jest stosowanie dializ.

Shin splints

Shin splints to ból w dolnej części nogi, który pojawia się po bieganiu lub innej aktywności, która wywiera nacisk na kość goleni. Bóle te mogą utrudniać chodzenie, a jeśli przez nie biegasz, mogą się nasilić i uszkodzić leżącą pod nimi tkankę. Gdy tak się stanie, ważne jest, aby odpocząć od aktywności fizycznej przez co najmniej dwa tygodnie. Ból może się nasilać wraz z aktywnością, a na skórze wokół bolesnego miejsca mogą pojawić się grudki lub czerwone plamy. Często shin splints można leczyć odpoczynkiem lub stosowaniem pończochy uciskowej.

Najlepszym sposobem zapobiegania shin splints jest zmniejszenie ilości wykonywanej aktywności fizycznej. Jeśli jesteś biegaczem, staraj się stopniowo zmniejszać dystans lub intensywność treningu. Spróbuj stosować lód przez co najmniej 20 minut co trzy do czterech godzin. Jeśli nie czujesz się komfortowo z lodem, użyj szmatki jako bariery między tobą a lodem. Unikaj stosowania ciepła na dotkniętym obszarze, ponieważ ciepło nie zmniejsza stanu zapalnego.

Jeśli shin splints nawracają, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Jeśli nadal nie jesteś w stanie biegać, powinieneś wykonać kilka prostych ćwiczeń. Możesz rozciągać mięśnie shin splint za pomocą opaski elastycznej. Podobnie, możesz wzmocnić mięśnie tibialis posterior i tibialis anterior, podnosząc stopę z ziemi. Powtarzaj te ćwiczenia trzy razy dziennie.

Złamanie stresowe kostki

Złamanie stresowe może wystąpić na wiele sposobów, ale najczęstszą przyczyną jest robienie zbyt wiele, zbyt szybko. Może się to zdarzyć zarówno u początkujących jak i doświadczonych sportowców. Sportowcy, którzy po dłuższej przerwie od forsownych ćwiczeń zbyt szybko zwiększają dystans treningowy, są narażeni na złamania naprężeniowe, ponieważ ich mięśnie nie są przygotowane do wytrzymania takiego samego obciążenia jak wcześniej. Często przeforsowują ból i dyskomfort, zamiast pozwolić swojemu organizmowi na regenerację.

U osób nie uprawiających sportu zmiana w codziennej aktywności również może spowodować złamanie naprężeniowe. Nagłe zwiększenie ilości wykonywanych spacerów lub joggingu powoduje większe obciążenie stawów skokowych, zwiększając ryzyko wystąpienia tego urazu. Nieleczona kontuzja może się pogorszyć, wymagając gipsu i miesięcy odpoczynku. W tym czasie należy unikać biegania.

Jeśli doszło do złamania stresowego, na początku może być ono trudne do rozpoznania. Objawy obejmują głęboki, tępy ból i osłabienie w dotkniętym obszarze. Ból nasila się podczas aktywności związanej z dźwiganiem ciężarów i zmniejsza się po odpoczynku. Może również pojawić się obrzęk, przy czym najczęstszą lokalizacją jest śródstopie. Często ból i obrzęk prowadzą do zmiany aktywności, w tym unikania biegania lub chodzenia, lub zmiany sposobu wykonywania tych czynności.

Lekarz zajmujący się stopą i kostką może pomóc w zdiagnozowaniu złamania stresowego poprzez ocenę objawów pacjenta. Przeprowadzi on również badanie fizyczne, w szczególności stawu skokowego. Lekarz może również zastosować delikatny nacisk na kość, aby określić dokładną lokalizację złamania. Ból związany ze złamaniem stresowym jest ograniczony do obszaru bezpośrednio nad uszkodzoną kością, a nie dotyczy całej stopy. W celu potwierdzenia diagnozy mogą zostać zlecone badania obrazowe.

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki jest zwykle spowodowane urazem więzadła lub mięśnia w kostce. Objawy obejmują ból, obrzęk i zasinienie. Leczenie obejmuje zazwyczaj odpoczynek, lód i uciskanie okolicy. Większość zwichnięć goi się w ciągu dwóch do czterech tygodni. Gdy objawy ustąpią, biegacz może powrócić do regularnych ćwiczeń. W zależności od stopnia zaawansowania zwichnięcia, powrót do sportu może trwać dłużej.

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kostki spowodowanego bieganiem jest nadmierna pronacja, w której stopa podwija się do wewnątrz, gdy uderza o podłoże. Można temu zapobiec, unikając zbyt szybkiego zwiększania dystansu lub intensywności biegu. Ważne jest również, aby rozgrzać się przed biegiem i zachować odpowiednią formę. Po doznaniu przez biegacza urazu stawu skokowego ważne jest, aby monitorować postęp objawów.

W większości przypadków samodzielna opieka nad zwichnięciem kostki jest wystarczająca, ale jeśli zauważysz poważniejsze objawy, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Objawy skręcenia kostki są podobne do objawów złamania. Osoba cierpiąca na zwichnięcie zazwyczaj odczuwa pulsujący ból, gdy nie jest obciążona kostką. Pacjenci mogą również odczuwać ostry ból podczas biernego obracania kostki. Leczenie skręcenia może trwać do sześciu miesięcy.

Zła forma biegowa może również prowadzić do urazów kostki. Zła forma powoduje zwijanie się mięśni kostki i może powodować naderwanie ścięgna Achillesa.

Zapalenie ścięgna w kostce

Zapalenie ścięgna Achillesa jest częstym schorzeniem, które może dotyczyć zarówno sportowców, jak i osób nie uprawiających sportu. Najczęściej występuje u biegaczy, którzy gwałtownie zwiększają intensywność treningu lub mają napięte mięśnie łydek. Objawy mogą być od umiarkowanych do ciężkich i są pierwszą oznaką urazu związanego z naprężeniem kości. Zapalenie ścięgna Achillesa jest spowodowane zapaleniem ścięgna i kości piętowej, które łączą mięśnie łydki z kością piętową.

Objawy tego schorzenia to tępy ból w kostce, obrzęk, sztywność i ból przy wyciąganiu kostki. Schorzenie to jest często spowodowane nadmierną eksploatacją, niewłaściwą techniką treningową oraz nieodpowiednim obuwiem. Może być również spowodowane niskim łukiem lub płaskostopiem, napiętymi mięśniami łydek i niewłaściwą formą biegową.

W ciągu pierwszych kilku dni po wystąpieniu zapalenia ścięgna stopniowo zwiększaj poziom aktywności. Unikaj ćwiczeń, które nadmiernie obciążają ścięgna. Rozgrzej się odpowiednio przed rozpoczęciem intensywnej aktywności i przerwij ją, jeśli poczujesz ból. Upewnij się również, że Twoje buty mają odpowiednią amortyzację pięty i mocne podparcie łuku. Jeśli tak nie jest, rozważ zmianę obuwia na takie z podparciem łuku.

Jeśli uważasz, że cierpisz na zapalenie ścięgna kości ramiennej, czas udać się do ortopedy. Zdjęcia rentgenowskie i rezonans magnetyczny pomogą ustalić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie. Jeśli ból jest ostry, natychmiast przestań biegać. Ewentualnie możesz rozważyć zmianę butów do biegania lub skorzystać z fizykoterapii.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Trzy z najczęstszych urazów biegowych
Czytaj Dalej

Trzy z najczęstszych urazów biegowych

Istnieje wiele różnych rodzajów urazów, które mogą wystąpić podczas treningu biegowego. Trzy najczęstsze z nich to zapalenie ścięgna…
Symbole mistrzostwa w sztukach walki
Czytaj Dalej

Symbole mistrzostwa w sztukach walki

Uczniowie sztuk walki używają różnych symboli, aby pokazać swoje postępy. Uczniowie często noszą pasy w kolorach odpowiadających ich…
Jak przygotować się do długiego biegu
Czytaj Dalej

Jak przygotować się do długiego biegu

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie się do biegania, od dni odpoczynku do rozciągania i rozgrzewki. Możesz również dowiedzieć…