Kim są zwycięzcy Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów?

Kim są zwycięzcy Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów?

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) organizuje Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów. Zawody te trwają od 1891 roku, kiedy to odbyły się pierwsze z nich. W tym samym roku Edward Lawrence Levy został pierwszym mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, kim są zwycięzcy mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów.

Prezentowana treść powstała dzięki współpracy z silownias4.com

Tabela zwycięzców mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) nadzoruje wybór mistrzostw w podnoszeniu ciężarów na całym świecie i ustanawia zasady. Nadzoruje również zawody w podnoszeniu ciężarów podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Na przestrzeni dziejów pojawiło się wielu mistrzów podnoszenia ciężarów, którzy osiągnęli sławę. Wielu z nich zostało nagrodzonych medalem na Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów. Niektórzy z najbardziej godnych uwagi mistrzów pochodzą z Turcji, jak na przykład Halil Mutlu, który zdobył złote medale w trzech kolejnych Igrzyskach Olimpijskich. Wygrał on również pięć mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów i dziewięć zawodów europejskich.

Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów to jedna z najstarszych imprez sportowych na świecie. Założone w 1891 roku, zawody odbywają się co cztery lata. Pierwsze edycje były przeznaczone tylko dla mężczyzn i odbywały się w Londynie. W 1987 roku impreza została rozszerzona o kobiety, a zawody dla kobiet odbyły się w Daytona Beach w USA.

Podnoszenie ciężarów kobiet ma zróżnicowaną historię, z wieloma kobietami reprezentującymi kraj. W 2012 roku Zulfiya Chinshanlo z Kazachstanu ustanowiła rekord świata kobiet w podnoszeniu ciężarów. Następnie zdobyła złoto na mistrzostwach świata w 2014 roku i srebro na igrzyskach azjatyckich. Ponadto przez dziewięć lat była mistrzynią kraju, zdobyła też złoto na igrzyskach.

Medaliści podnoszenia ciężarów kobiet

Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów były pierwszymi, w których pojawiła się kategoria kobiet. W Rio medaliści kobiet zostali pogrupowani według ciężarów, które próbowali podnieść. W konkurencji clean & jerk Mirabai Ali zdobyła złoty medal po podniesieniu 109 kg przy pierwszej próbie. Brązowy medal zdobyła Hannah Kaminsky, która podniosła 97 kg w pierwszej próbie. Chanu uzyskała wynik 192 kg. W zawodach 48 kg zabrakło Chanu, więc ciężarowiec przesunął się na 53 kg, aby rywalizować. Jednak pomimo tego niepowodzenia, będzie miała wiele szans na przekroczenie granicy 90 kg w przyszłości.

Wiele medalistek w podnoszeniu ciężarów pochodzi z krajów rozwijających się. W kategorii do 55 kg była to Indonezyjka Natasya Beteyob. Inne medalistki podnoszenia ciężarów kobiet to Kristina Shermetova, Poupak Basami i Nelly.

Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów to najbardziej konkurencyjna impreza w tej dyscyplinie sportu. Podnoszenie ciężarów kobiet ma długą historię. Wszystkie medalistki w tym sporcie zdobyły przynajmniej jedno mistrzostwo świata. Ponadto, wiele kobiet wspięło się do elitarnych szeregów tego sportu. W mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów wzniosły się na najwyższe szczeble. WWC 2022 odbędą się w stolicy Kolumbii, Bogocie, w dniach 5-16 grudnia. Wśród startujących Amerykanek są Laura Alexander (87 kg) i Meredith Alwine (76 kg).

Indyjska drużyna podnoszenia ciężarów kobiet przebywa obecnie w Tajlandii na treningu. W skład drużyny wchodzą Saikhom Mirabai Chanu (49 kg), Jhilli Dalabehera (45 kg) i Kunjarani Devi (89 kg).

Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów od 1990 roku odbywają się w kilku miastach. Najnowsza edycja miała miejsce we Wrocławiu w dniach 20-27 października. Poprzednie edycje miały miejsce w Atenach, Grecji i Lahti, Finlandii.

Lalita Polley z Indii była pierwszą Hinduską, która zdobyła medal w wadze lekkiej na mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów. Była drugim najwyższym snatch lifter w kategorii wagowej 56 kg, a jej clean & jerk lift był ogromny 87,5 kg. Podniosła również łącznie 160 kg w zawodach snatch.

Medaliści podnoszenia ciężarów mężczyzn

Medaliści podnoszenia ciężarów mężczyzn Mistrzostw Świata w 2022 roku w podnoszeniu ciężarów zostaną określeni przez kategorie wagowe, w których startowali. Te kategorie wagowe są zdefiniowane przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów, czyli IWF. Istnieje dziesięć kategorii wagowych w podnoszeniu ciężarów mężczyzn i dziesięć w podnoszeniu ciężarów kobiet. Najlżejsza waga w podnoszeniu ciężarów mężczyzn to 55 kilogramów; najcięższa to 109 kilogramów. W kategoriach wagowych kobiet waga waha się od 45 kg do 87 kg. W ostatnich latach największe sukcesy w podnoszeniu ciężarów odniosły Chiny, Związek Radziecki i Bułgaria.

Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów przyniosły medalistów z całego świata. W kategorii 96 kg mężczyzn Fares Ibrahim Elbakh zdobył złoty medal, ustanawiając rekord olimpijski. Innymi medalistami w tej samej kategorii wagowej byli Keydomar Vallenilla Sanchez i Anton Pliesnoi, którzy zdobyli po srebrze i brązie.

Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów mężczyzn odbyły się w Sofii, w Bułgarii, w listopadzie 1986 roku. Dziewiętnaście krajów wysłało zawodników na zawody. Rok wcześniej mistrzostwa odbyły się w Atenach, Grecji i w Lahti, Finlandii. Ponadto, mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów odbyły się w Chiang Mai, w Tajlandii, w 1987 roku.

Oprócz rywalizacji w zawodach międzynarodowych, na całym świecie odbywają się turnieje podnoszenia ciężarów. Wiele z tych wydarzeń jest nadzorowanych przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów, która ustala zasady i przepisy. Ponadto, Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów nadzoruje podnoszenie ciężarów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. W tej dyscyplinie sportu było wielu znaczących mistrzów, w tym trzech złotych medalistów olimpijskich, mistrzów świata i mistrzów Europy.

Fernando Agad, który startował w kategorii wagowej 55 kg, zajął ósme miejsce w mistrzostwach. Nadał tempo drużynie Filipin, podnosząc 108 kg w wyciskaniu i 131 kg w podrzucie. Siedmiu innych ciężarowców jeszcze nie wystartowało. Wśród nich jest olimpijka z Tokio Elreen Ando, panująca mistrzyni Azji w podnoszeniu ciężarów Vanessa Sarno oraz uczestniczka Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej 2019 Margaret Colonia.

Poza konkurencją kobiet, podnoszenie ciężarów mężczyzn jest również sportem olimpijskim. Konkurencje składają się z dwóch części, z których każda składa się z trzech prób. Podczas mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów medaliści płci męskiej będą rywalizować w dwóch różnych kategoriach wagowych – snatch oraz clean and jerk.

Medaliści w podnoszeniu ciężarów juniorów

Mistrzostwa świata juniorów w podnoszeniu ciężarów odbyły się w Heraklionie w Grecji w dniach 5-10 maja 2022 roku. Mistrzostwa są dobrą okazją dla aspirujących zawodników podnoszenia ciężarów juniorów, aby rywalizować ze sobą i zdobyć miejsce na światowej scenie.

Harshada Sharad Garud z Indii zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w podnoszeniu ciężarów 2022 w Heraklionie w Grecji. Zawodniczka startowała w kategorii kobiet 45 kg i podniosła 153 kg, zdobywając złoty medal w ośmioosobowym gronie.

Irański ciężarowiec Alihosseini, obecnie 34-letni, ma rekord świata juniorów w wadze 105 kg. Został jednak zdyskwalifikowany z Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2011 roku za przyjmowanie leków wspomagających. Od tego czasu wrócił jednak do rywalizacji międzynarodowej. W 2017 roku zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów. W listopadzie ogłosił przejście na emeryturę zawodniczą.

W Heraklionie w Grecji 10 maja zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w podnoszeniu ciężarów 2022. Hampton Morris pobił rekord świata juniorów w clean & jerk z wynikiem 160 kilogramów. Kolejny rekord świata juniorów został ustanowiony w snatchu z limitem 73 kilogramów przez Rizki Juniansyah. W dywizji +109 kg, Alireza Yousefi pobił swój własny rekord świata w clean & jerk z wynikiem 239 kilogramów (527 funtów).

W 1985 roku kobiety z Maharasztry po raz pierwszy zaznaczyły swoją obecność w podnoszeniu ciężarów. Vaishali Khamkar i Rama Shetty zdobyły medale dla stanu. Vasant Rao Patil, ówczesny gubernator Radżastanu, zaprosił drużynę do swojego pałacu na obiad. W Clean & Jerk, użyli techniki, która była nauczana dla chłopców i dziewcząt w Wadgaon. Harshada zaadaptował tę samą technikę od chłopców.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Symbole mistrzostwa w sztukach walki
Czytaj Dalej

Symbole mistrzostwa w sztukach walki

Uczniowie sztuk walki używają różnych symboli, aby pokazać swoje postępy. Uczniowie często noszą pasy w kolorach odpowiadających ich…
Ile razy powinieneś biegać
Czytaj Dalej

Ile razy powinieneś biegać

Ilość czasu spędzonego na bieganiu zależy od wielu czynników, w tym poziomu sprawności, poziomu doświadczenia i celów. Podczas…