Kim są zwycięzcy Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów?

Kim są zwycięzcy Mistrzostw Świata w podnoszeniu ciężarów?

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) organizuje Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów. Zawody te trwają od 1891 roku, kiedy to odbyły się pierwsze z nich. W tym samym roku Edward Lawrence Levy został pierwszym mistrzem świata w podnoszeniu ciężarów. W tym artykule dowiesz się więcej o tym, kim są zwycięzcy mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów.

Tabela zwycięzców mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) nadzoruje wybór mistrzostw w podnoszeniu ciężarów na całym świecie i ustanawia zasady. Nadzoruje również zawody w podnoszeniu ciężarów podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich. Na przestrzeni dziejów pojawiło się wielu mistrzów podnoszenia ciężarów, którzy osiągnęli sławę. Wielu z nich zostało nagrodzonych medalem na Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów. Niektórzy z najbardziej godnych uwagi mistrzów pochodzą z Turcji, jak na przykład Halil Mutlu, który zdobył złote medale w trzech kolejnych Igrzyskach Olimpijskich. Wygrał on również pięć mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów i dziewięć zawodów europejskich.

Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów to jedna z najstarszych imprez sportowych na świecie. Założone w 1891 roku, zawody odbywają się co cztery lata. Pierwsze edycje były przeznaczone tylko dla mężczyzn i odbywały się w Londynie. W 1987 roku impreza została rozszerzona o kobiety, a zawody dla kobiet odbyły się w Daytona Beach w USA.

Podnoszenie ciężarów kobiet ma zróżnicowaną historię, z wieloma kobietami reprezentującymi kraj. W 2012 roku Zulfiya Chinshanlo z Kazachstanu ustanowiła rekord świata kobiet w podnoszeniu ciężarów. Następnie zdobyła złoto na mistrzostwach świata w 2014 roku i srebro na igrzyskach azjatyckich. Ponadto przez dziewięć lat była mistrzynią kraju, zdobyła też złoto na igrzyskach.

Medaliści podnoszenia ciężarów kobiet

Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów były pierwszymi, w których pojawiła się kategoria kobiet. W Rio medaliści kobiet zostali pogrupowani według ciężarów, które próbowali podnieść. W konkurencji clean & jerk Mirabai Ali zdobyła złoty medal po podniesieniu 109 kg przy pierwszej próbie. Brązowy medal zdobyła Hannah Kaminsky, która podniosła 97 kg w pierwszej próbie. Chanu uzyskała wynik 192 kg. W zawodach 48 kg zabrakło Chanu, więc ciężarowiec przesunął się na 53 kg, aby rywalizować. Jednak pomimo tego niepowodzenia, będzie miała wiele szans na przekroczenie granicy 90 kg w przyszłości.

Wiele medalistek w podnoszeniu ciężarów pochodzi z krajów rozwijających się. W kategorii do 55 kg była to Indonezyjka Natasya Beteyob. Inne medalistki podnoszenia ciężarów kobiet to Kristina Shermetova, Poupak Basami i Nelly.

Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów to najbardziej konkurencyjna impreza w tej dyscyplinie sportu. Podnoszenie ciężarów kobiet ma długą historię. Wszystkie medalistki w tym sporcie zdobyły przynajmniej jedno mistrzostwo świata. Ponadto, wiele kobiet wspięło się do elitarnych szeregów tego sportu. W mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów wzniosły się na najwyższe szczeble. WWC 2022 odbędą się w stolicy Kolumbii, Bogocie, w dniach 5-16 grudnia. Wśród startujących Amerykanek są Laura Alexander (87 kg) i Meredith Alwine (76 kg).

Indyjska drużyna podnoszenia ciężarów kobiet przebywa obecnie w Tajlandii na treningu. W skład drużyny wchodzą Saikhom Mirabai Chanu (49 kg), Jhilli Dalabehera (45 kg) i Kunjarani Devi (89 kg).

Mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów od 1990 roku odbywają się w kilku miastach. Najnowsza edycja miała miejsce we Wrocławiu w dniach 20-27 października. Poprzednie edycje miały miejsce w Atenach, Grecji i Lahti, Finlandii.

Lalita Polley z Indii była pierwszą Hinduską, która zdobyła medal w wadze lekkiej na mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów. Była drugim najwyższym snatch lifter w kategorii wagowej 56 kg, a jej clean & jerk lift był ogromny 87,5 kg. Podniosła również łącznie 160 kg w zawodach snatch.

Medaliści podnoszenia ciężarów mężczyzn

Medaliści podnoszenia ciężarów mężczyzn Mistrzostw Świata w 2022 roku w podnoszeniu ciężarów zostaną określeni przez kategorie wagowe, w których startowali. Te kategorie wagowe są zdefiniowane przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów, czyli IWF. Istnieje dziesięć kategorii wagowych w podnoszeniu ciężarów mężczyzn i dziesięć w podnoszeniu ciężarów kobiet. Najlżejsza waga w podnoszeniu ciężarów mężczyzn to 55 kilogramów; najcięższa to 109 kilogramów. W kategoriach wagowych kobiet waga waha się od 45 kg do 87 kg. W ostatnich latach największe sukcesy w podnoszeniu ciężarów odniosły Chiny, Związek Radziecki i Bułgaria.

Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów przyniosły medalistów z całego świata. W kategorii 96 kg mężczyzn Fares Ibrahim Elbakh zdobył złoty medal, ustanawiając rekord olimpijski. Innymi medalistami w tej samej kategorii wagowej byli Keydomar Vallenilla Sanchez i Anton Pliesnoi, którzy zdobyli po srebrze i brązie.

Mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów mężczyzn odbyły się w Sofii, w Bułgarii, w listopadzie 1986 roku. Dziewiętnaście krajów wysłało zawodników na zawody. Rok wcześniej mistrzostwa odbyły się w Atenach, Grecji i w Lahti, Finlandii. Ponadto, mistrzostwa świata w podnoszeniu ciężarów odbyły się w Chiang Mai, w Tajlandii, w 1987 roku.

Oprócz rywalizacji w zawodach międzynarodowych, na całym świecie odbywają się turnieje podnoszenia ciężarów. Wiele z tych wydarzeń jest nadzorowanych przez Międzynarodową Federację Podnoszenia Ciężarów, która ustala zasady i przepisy. Ponadto, Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów nadzoruje podnoszenie ciężarów na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. W tej dyscyplinie sportu było wielu znaczących mistrzów, w tym trzech złotych medalistów olimpijskich, mistrzów świata i mistrzów Europy.

Fernando Agad, który startował w kategorii wagowej 55 kg, zajął ósme miejsce w mistrzostwach. Nadał tempo drużynie Filipin, podnosząc 108 kg w wyciskaniu i 131 kg w podrzucie. Siedmiu innych ciężarowców jeszcze nie wystartowało. Wśród nich jest olimpijka z Tokio Elreen Ando, panująca mistrzyni Azji w podnoszeniu ciężarów Vanessa Sarno oraz uczestniczka Igrzysk Azji Południowo-Wschodniej 2019 Margaret Colonia.

Poza konkurencją kobiet, podnoszenie ciężarów mężczyzn jest również sportem olimpijskim. Konkurencje składają się z dwóch części, z których każda składa się z trzech prób. Podczas mistrzostw świata w podnoszeniu ciężarów medaliści płci męskiej będą rywalizować w dwóch różnych kategoriach wagowych – snatch oraz clean and jerk.

Medaliści w podnoszeniu ciężarów juniorów

Mistrzostwa świata juniorów w podnoszeniu ciężarów odbyły się w Heraklionie w Grecji w dniach 5-10 maja 2022 roku. Mistrzostwa są dobrą okazją dla aspirujących zawodników podnoszenia ciężarów juniorów, aby rywalizować ze sobą i zdobyć miejsce na światowej scenie.

Harshada Sharad Garud z Indii zdobyła złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów w podnoszeniu ciężarów 2022 w Heraklionie w Grecji. Zawodniczka startowała w kategorii kobiet 45 kg i podniosła 153 kg, zdobywając złoty medal w ośmioosobowym gronie.

Irański ciężarowiec Alihosseini, obecnie 34-letni, ma rekord świata juniorów w wadze 105 kg. Został jednak zdyskwalifikowany z Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2011 roku za przyjmowanie leków wspomagających. Od tego czasu wrócił jednak do rywalizacji międzynarodowej. W 2017 roku zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów. W listopadzie ogłosił przejście na emeryturę zawodniczą.

W Heraklionie w Grecji 10 maja zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w podnoszeniu ciężarów 2022. Hampton Morris pobił rekord świata juniorów w clean & jerk z wynikiem 160 kilogramów. Kolejny rekord świata juniorów został ustanowiony w snatchu z limitem 73 kilogramów przez Rizki Juniansyah. W dywizji +109 kg, Alireza Yousefi pobił swój własny rekord świata w clean & jerk z wynikiem 239 kilogramów (527 funtów).

W 1985 roku kobiety z Maharasztry po raz pierwszy zaznaczyły swoją obecność w podnoszeniu ciężarów. Vaishali Khamkar i Rama Shetty zdobyły medale dla stanu. Vasant Rao Patil, ówczesny gubernator Radżastanu, zaprosił drużynę do swojego pałacu na obiad. W Clean & Jerk, użyli techniki, która była nauczana dla chłopców i dziewcząt w Wadgaon. Harshada zaadaptował tę samą technikę od chłopców.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jakie buty kupić do sztuk walki?
Czytaj Dalej

Jakie buty kupić do sztuk walki?

Ci, którzy ćwiczą sztuki walki powinni zawsze nosić odpowiednie buty do karate. Zwykłe trampki nie są odpowiednie do…
Jak wybrać słuchawki do biegania
Czytaj Dalej

Jak wybrać słuchawki do biegania

Zakup zestawu słuchawek do biegania sprawi, że Twój bieg będzie bardziej komfortowy i przyjemny. Nie tylko będziesz słyszeć…
Jak przygotować się do długiego biegu
Czytaj Dalej

Jak przygotować się do długiego biegu

Istnieje kilka sposobów na przygotowanie się do biegania, od dni odpoczynku do rozciągania i rozgrzewki. Możesz również dowiedzieć…