Jak rozpoznać skaleczenie

Jak rozpoznać skaleczenie

Jeśli cierpisz z powodu zranienia, powinieneś natychmiast szukać pomocy medycznej. Rany są niebezpieczne i nigdy nie powinny być pozostawione bez leczenia. Jeśli nie zostaną odpowiednio oczyszczone, mogą wywołać infekcję, a Ty ryzykujesz tężcem, infekcją bakteryjną, która może być bardzo poważna. Twoje skaleczenie może nawet wymagać szczepienia przeciwko tężcowi. Ponadto, należy zwrócić się do lekarza, jeśli masz problemy z krążeniem lub jeśli rana jest otwarta. Cukrzycy mogą wymagać specjalnej opieki, jak również.

Oznaki i objawy

Rana jest urazem, który rozrywa przez skórę i tkanki miękkie pod nim. Może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele i może powodować znaczne krwawienie i dyskomfort. Może być głębokie lub płytkie i może dotyczyć mięśni, ścięgien, kości, żył i tętnic. Choć najczęściej mamy do czynienia z powierzchownym skaleczeniem, niektóre skaleczenia mogą być bardzo poważne i wymagają pomocy medycznej. W ciężkich przypadkach, skaleczenie może rozszerzyć się na tkanki podskórne lub organy wewnętrzne. W przypadku tych skaleczeń istnieje również większe prawdopodobieństwo, że będą one wymagały założenia szwów i zszycia.

Rany powstają, gdy ostry przedmiot rozrywa skórę. Częstym źródłem są nożyczki, noże i szkło. Osoba może doznać rany również po upadku z wysokości. Ważne jest, aby leczyć skaleczenie jak najszybciej, aby zapobiec poważnej infekcji.

Leczenie skaleczenia należy rozpocząć od zatrzymania krwawienia i dokładnego oczyszczenia miejsca. Rana jest zwykle zanieczyszczona bakteriami i resztkami przedmiotu, który ją spowodował. Niewielka ilość krwi może być korzystna dla oczyszczenia rany, ale nadmierna utrata krwi nie jest zdrowa. Po oczyszczeniu posmaruj to miejsce maścią z antybiotykiem i przykryj sterylną gazą.

Jeśli masz głęboką ranę, powinieneś jak najszybciej odwiedzić lekarza. Ten rodzaj rany może być bardzo bolesny. Zazwyczaj głębokie rany są zakażone i wymagają założenia szwów, aby zatrzymać krwawienie. Głęboka rana może również odsłonić wewnętrzne części ciała, co będzie wymagało pomocy medycznej.

Podczas gdy niewielkie skaleczenie może być leczone w domu, najlepiej zgłosić się do lekarza, jeśli stało się głębokie lub trudno jest kontrolować krwawienie. Ponadto należy skonsultować się z lekarzem, jeśli rana jest bardzo głęboka lub znajduje się blisko oka. Słaby puls i szybki oddech to kolejne oznaki, że należy szukać pomocy medycznej dla rany.

Aby zapobiec infekcji, rana powinna być codziennie czyszczona i bandażowana. Pracownik służby zdrowia może zalecić zastrzyk przeciwtężcowy, jeśli na ranie znajduje się brud lub ślina. Szczepienie przeciw tężcowi powinno być wykonane w ciągu 72 godzin od skaleczenia.

Diagnoza

Rana to uraz, który uszkadza skórę i znajdujące się pod nią tkanki miękkie. Może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Rana zwykle krwawi, może puchnąć i sinieć. Może również zawierać ciało obce. Może być głębokie lub płytkie i może wymagać założenia szwów. Dowiedz się jak rozpoznać skaleczenie, aby móc je natychmiast opatrzyć.

Skaleczenie musi być opatrzone jak najszybciej, aby zapobiec zakażeniu i nadmiernej utracie krwi. Istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać, że rana wymaga założenia szwów, w tym obrzęk, zaczerwienienie, ropa lub drenaż. W niektórych przypadkach może to również wymagać leczenia antybiotykami. Dowiedz się, jak rozpoznać ranę, aby zapobiec infekcji lub niepotrzebnemu bólowi.

Rana to rozdarcie skóry spowodowane tępym urazem. W przeciwieństwie do tego, nacięcie to cięcie spowodowane ostrym lub spiczastym urazem. W przypadku rany brzegi rany są otarte, co pomaga w określeniu rodzaju urazu. Na przykład, rana spowodowana butelką po piwie będzie miała nieregularne krawędzie.

Leczenie

Leczenie ran różni się w zależności od rodzaju i głębokości rany. W przypadku niewielkich skaleczeń może wystarczyć maść z antybiotykiem i opatrunek. Poważniejsze rany mogą wymagać naprawy chirurgicznej. Jednak w większości przypadków rany goją się same w ciągu kilku tygodni.

Leczenie ran rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia rany. Rany często zawierają resztki i bakterie pochodzące z przedmiotu, który spowodował skaleczenie. Dlatego ważne jest dokładne oczyszczenie rany i zatamowanie krwawienia. Aby zapobiec zakażeniu, ranę należy oczyścić chłodną bieżącą wodą, ściereczką i mydłem. Miejsce to powinno być również przykryte sterylnym bandażem. W razie potrzeby można użyć taśmy medycznej, aby utrzymać opatrunek na miejscu.

Najważniejszą częścią leczenia skaleczenia jest znajomość objawów. Jeśli rana ulegnie zakażeniu, należy ją jak najszybciej wyleczyć. Jeśli krwawienie nie ustaje lub jeśli brzegi oddzielają się od rany, należy koniecznie udać się do lekarza. Ponadto, należy koniecznie zwrócić się do lekarza, jeśli skaleczenie spowodowało uszkodzenie nerwów. Nawet jeśli rana nie jest zakażona, może wymagać założenia szwów.

Leczenie skaleczenia jest różne w zależności od jego lokalizacji. Metody leczenia różnią się również w zależności od ciężkości urazu. Głęboka rana może obejmować nerwy, tętnice lub stawy. Może również wystąpić w palcach, powiekach lub innych częściach ciała.

Leczenie ran ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania nadmiernemu bliznowaceniu. W celu zmniejszenia ryzyka powstania blizny świadczeniodawcy powinni wziąć pod uwagę wywiad i badanie przedmiotowe pacjenta. Ponadto pacjenci z ranami brzucha powinni poddać się badaniu rentgenowskiemu klatki piersiowej po czterech lub sześciu godzinach obserwacji. Podczas obrazowania tomografia komputerowa jamy brzusznej może pomóc w identyfikacji hemoperitoneum.

Najlepszym sposobem zapobiegania ranom jest unikanie przedmiotów o ostrych krawędziach. Noże, nożyczki i szkło są częstym źródłem ran.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czego uczy trening sztuk walki?
Czytaj Dalej

Czego uczy trening sztuk walki?

Trening sztuk walki może być świetnym sposobem na naukę samokontroli i samodyscypliny. Ponadto, może nauczyć cię jak zachować…
Jakie akcesoria są potrzebne do uprawiania sztuk walki?
Czytaj Dalej

Jakie owijki do sztuk walki wybrać?

Wybierając owijkę na rękę do sztuk walki, należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Powinna być łatwa w użyciu…