Jak bieganie zmienia kształt ciała

Jak bieganie zmienia kształt ciała

Być może zastanawiasz się, jak bieganie zmienia kształt Twojego ciała. Po pierwsze, będziesz spalać kalorie, co sprawi, że będziesz wydawać się szczuplejszy i bardziej umięśniony. Dodatkowo, trening sercowo-naczyniowy poprawia przepływ krwi, co przyspiesza pracę innych układów w organizmie. Chociaż wyniki będą się różnić od osoby do osoby, zobaczysz ogólny spadek tkanki tłuszczowej.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z aswbielsk.pl

Zwiększony przepływ krwi z treningu sercowo-naczyniowego może przyspieszyć inne systemy ciała

Dodanie ćwiczeń sercowo-naczyniowych do codziennego reżimu będzie miało kilka korzyści. Zwiększy przepływ krwi w całym ciele, co pomoże twojemu sercu pompować natlenioną krew do mięśni i tkanek. Obniży również tętno spoczynkowe, co oznacza, że Twoje serce będzie biło rzadziej, aby dostarczyć krew do mięśni. Dodatkowo, trening sercowo-naczyniowy poprawi Twoje oddychanie, co pozwoli Ci wziąć dłuższe, głębsze oddechy. Zanim jednak rozpoczniesz jakikolwiek nowy program ćwiczeń, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe pomagają zwiększyć przepływ krwi w całym organizmie, co przynosi korzyści wszystkim częściom ciała. Kiedy ćwiczysz regularnie, do Twoich mięśni dociera więcej tlenu, dzięki czemu czujesz się lepiej i jesteś bardziej czujny. Proces ten pomaga również utrzymać w zdrowiu układ sercowo-naczyniowy, co zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i udaru. Długotrwałe ćwiczenia zwiększają również objętość komórek krwi w sercu, co zwiększa jego zdolność do przenoszenia tlenu do różnych części ciała.

Zwiększone spalanie w mięśniach dolnej części ciała

W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, ekscentryczny komponent biegania może kolidować z treningiem oporowym. Dzieje się tak dlatego, że bieganie wyczerpuje organizm z węglowodanów, paliwa używanego do ćwiczeń oporowych. Dlatego trening górnej części ciała po treningu oporowym dolnej części ciała zapobiegnie zakłócaniu adaptacji siłowej przez koszt metaboliczny.

Biegacze powinni być świadomi możliwości wystąpienia bólu i pieczenia mięśni w dolnej części ciała. Choć może to być normalne podczas treningu, może to być również oznaka kontuzji. W rezultacie ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać i leczyć ten problem, zanim eskaluje do kontuzji. Na przykład, nie jest zdrowe zwiększanie intensywności treningu zbyt szybko lub zbyt daleko. Może to prowadzić do naciągnięć i naderwań.

Ponadto dzień odpoczynku może być świetną okazją do skupienia się na regeneracji. Bieganie w dniu odpoczynku powinno być łatwe lub bardzo lekkie. Jednak dobrze jest też wykonać kilka intensywnych ćwiczeń nóg, jednocześnie skupiając się na regeneracji. Pamiętaj, że „spalanie” jest częścią procesu budowania siły mięśni.

Bieganie to świetny trening sercowo-naczyniowy, który wzmacnia serce i rdzeń oraz poprawia mięśnie nóg. Zwiększa również tętno, co pozwala spalić więcej kalorii. Należy upewnić się, aby włączyć cardio w swojej rutynie fitness, jeśli chcesz zobaczyć lepsze wyniki w dłuższej perspektywie.

Wzmocnienie mięśni dolnej części ciała

Biegacze potrzebują silnych nóg, więc powinieneś zbudować te mięśnie, wykonując ćwiczenia takie jak przysiady. Przysiad jest ruchem złożonym, który angażuje wiele stawów, w tym mięśnie pośladków, ścięgien i mięśnia czworogłowego. Mięśnie te pomagają nogom zginać się i rozciągać. Jeśli nie ćwiczysz tych mięśni regularnie, mogą one stać się nadmiernie eksploatowane, co może prowadzić do stanu znanego jako tendinopatia. Stan ten powoduje ból i obrzęk dotkniętych mięśni i kości.

Mięśnie rdzenia, których używają biegacze, są również kluczowe dla utrzymania właściwej formy i równowagi. Mięśnie brzucha, dna miednicy, mięśnie skośne i mięśnie przywodziciela grzbietu pomagają utrzymać kręgosłup i dolną część ciała w jednej linii. Silny rdzeń mięśniowy zapobiega nadmiernemu rozciąganiu dolnej części pleców i zapobiega kontuzjom.

Zginacze bioder odgrywają kluczową rolę w stabilizacji dolnej części ciała podczas biegu. Są grupą pięciu mięśni po obu stronach biodra, choć większość biegaczy odnosi je do mięśnia biodrowego i psoas major. Mięśnie te są odpowiedzialne za generowanie siły, która stanowi 10-krotność masy nogi. Mogą być podatne na zaciskanie, ale ważniejsza jest ich elastyczność.

Bieganie wzmacnia również mięśnie czworogłowe, które znajdują się w pośladkach i są odpowiedzialne za napędzanie Cię do przodu. Pośladki są również odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy i wyrównanie kręgosłupa. Mięśnie te są szczególnie aktywne, gdy biegniesz pod górę. Nie zapominaj też o ścięgnach udowych.

Wpływ na czas wyścigu

Bieganie zmienia kształt Twojego ciała na wiele sposobów. Niezależnie od tego, czy trenujesz do maratonu, czy do sprintu, Twoje ciało będzie reagować na trening w inny sposób. To może być dość zaskakujące, jak różne będzie Twoje ciało, gdy zaczniesz nowy reżim treningowy.

Bieganie może również zmienić skład Twojego ciała, co może poprawić lub zahamować Twoją wydajność. Na przykład, możesz chcieć zwiększyć masę ciała, aby zwiększyć swoją szybkość. Choć jest to możliwe, nie należy z tym przesadzać. W jednym z ostatnich badań oceniano, czy skład ciała biegaczy różniących się procentowym udziałem tłuszczu w organizmie wpływa na ich wydajność i szybkość podczas sesji treningowych.

Podczas biegania powinieneś również zachować odpowiednią formę, aby uniknąć kontuzji. Staraj się biegać miękko i cicho oraz upewnij się, że przednia stopa dotyka podłoża pod Twoim ciałem. Pomoże to skutecznie rozłożyć wstrząsy spowodowane uderzeniem. Podczas biegu utrzymuj klatkę piersiową i plecy w pozycji pionowej, aby uniknąć potknięcia.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Ile razy powinieneś biegać
Czytaj Dalej

Ile razy powinieneś biegać

Ilość czasu spędzonego na bieganiu zależy od wielu czynników, w tym poziomu sprawności, poziomu doświadczenia i celów. Podczas…
Jak się ubrać do biegania jesienią
Czytaj Dalej

Jak się ubrać do biegania jesienią

Jesień to czas nieprzewidywalnej pogody. Niektóre dni mogą być bardzo gorące i nieprzyjemne, podczas gdy inne mogą być…