Jakie efekty przynosi bieganie?

Jakie efekty przynosi bieganie?

Biegacze mają lepsze połączenia mózgowe, lepszą energię i zwiększoną pewność siebie. Inne korzyści z biegania to poprawa relacji i zmniejszenie ryzyka depresji. Sprawność fizyczna poprawia również wydajność pracy i życie seksualne. Wreszcie, długość życia biegacza jest dłuższa niż osoby niebiegającej.

Biegacze mają lepiej połączone ścieżki neuronowe w mózgu

Najnowsze badanie sugeruje, że biegacze mają lepiej połączone ścieżki neuronowe w swoich mózgach. Badanie, opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, wykazało, że hipokamp mózgu biegaczy był większy niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Efekt ten jest częściowo przypisywany regularnym ćwiczeniom aerobowym. Oprócz poprawy rozmiaru hipokampa, bieganie utrzymuje również wypalanie neuronów. Może to wyjaśniać, dlaczego mózgi biegaczy mają lepiej połączone ścieżki neuronowe niż mózgi osób prowadzących siedzący tryb życia.

Naukowcy przeprowadzili skany MRI mózgów biegaczy i osób nie biegających. Stwierdzili, że biegacze wykazywali znacznie większą aktywność mózgu podczas spoczynku niż osoby nie biegające. Wykazali również większą aktywność w obszarze czołowym, który jest związany z funkcjami wykonawczymi i pamięcią roboczą, niż ich koledzy, którzy nie biegają. I odwrotnie, osoby nie biegające miały mniejszą aktywność w „sieci trybu domyślnego” – grupie połączonych regionów mózgu.

Zmiany w obwodach mózgowych mogą być spowodowane zwiększoną neurogenezą i modyfikacjami sieci neuronów urodzonych przez dorosłych. Naukowcy odkryli, że bieganie zmieniło również kilka systemów neuroprzekaźników, które łączą się z neuronami urodzonymi przez dorosłych. Chociaż dokładne role tych neuroprzekaźników są wciąż nieznane, mogą być one bezpośrednio związane z plastycznością obwodu neuronów urodzonych przez dorosłych.

Bieganie może również zwiększać nastrój biegacza i funkcje wykonawcze. Jest doskonałą formą ćwiczeń fizycznych, która zwiększa wytrzymałość sercowo-naczyniową, wzmacnia mięśnie i kości oraz zmniejsza obciążenie chorobami psychicznymi. Wymaga neuronalnych reakcji kontrolnych typu top-down feedforward, a także wielomodalnych informacji sensorycznych, koordynacji i równowagi. Aktywność ta jest w dużej mierze kontrolowana przez korę przedczołową. Ponadto bieganie wymaga ciągłej rekrutacji mięśni nóg, aby napędzić ciało do przodu i podtrzymać jego ciężar.

Bieganie zwiększa aktywność pewnych obszarów mózgu, które kontrolują emocje. W jednym z badań stwierdzono, że bieganie o umiarkowanej intensywności poprawia aktywację l-DLPFC i obustronnej kory przedczołowej. Regiony te są ważne dla funkcji wykonawczych i regulacji nastroju. Ponadto, bieganie o umiarkowanej intensywności zwiększa poziom mieliny w mózgu.

Mają więcej energii

Bieganie wymaga większej niż normalnie rekrutacji jednostek motorycznych, a ten koszt energetyczny jest niemal eliminowany przez drafting za innymi biegaczami. Technika ta pozwala zaoszczędzić do 80% energii potrzebnej do pokonania oporu wiatru. Jest to korzyść zarówno dla biegacza, jak i dla środowiska. Zwiększa również metabolizm organizmu.

Mają więcej pewności siebie

Badania pokazują, że bieganie może poprawić pewność siebie danej osoby. Bieganie nie tylko sprawia, że ludzie wyglądają lepiej, ale także poprawia ich funkcje poznawcze. Badanie przeprowadzone przez Maryville University wykazało, że poczucie własnej wartości danej osoby znacznie wzrosło, gdy biegała ona szybciej. Wykazało również, że bieganie na świeżym powietrzu pomagało ludziom budować poczucie własnej wartości.

Biegacze czują się bardziej pewni siebie, gdy osiągają swoje cele. Jednym z przykładów jest pobicie osobistego rekordu. Czują się bardziej komfortowo wokół pewnych siebie ludzi, ponieważ są bardziej zrelaksowani. Innym przykładem jest pokonanie tygodniowego dystansu. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli biegacz biega co najmniej 10 mil tygodniowo. To może być znaczący wzrost pewności siebie, szczególnie jeśli biegacz nigdy wcześniej nie biegał więcej niż kilka mil tygodniowo.

Mają dłuższe życie

Nowe badanie pokazuje, że regularne bieganie przynosi dłuższe życie. Naukowcy porównali 122 007 osób w wieku 50 lat z niećwiczącymi członkami społeczności. Odkryli, że biegacze mieli o 50% niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby, które nie ćwiczyły. Co więcej, biegacze mieli mniej problemów zdrowotnych i żyli dłużej niż ich niećwiczący odpowiednicy. Ponadto stwierdzono, że bieganie poprawia sprawność aerobową, co może być kluczem do dłuższego życia.

Chociaż te odkrycia sugerują, że bieganie przyczynia się do dłuższego życia, wyniki nie są rozstrzygające. Kilka innych czynników, w tym styl życia i dieta, może odgrywać większą rolę w długowieczności. Osoby, które biegały mniej niż cztery godziny tygodniowo, doświadczyły plateau w swojej poprawie. Ale pomimo pozytywnych wyników, autorzy ostrzegają, że nadmierne bieganie jest niebezpieczne.

Wyniki badań są zgodne z innymi badaniami. Naukowcy stwierdzili, że bieganie może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, które naraża ludzi na ryzyko przedwczesnej śmierci. Badanie wykazało, że bieganie pomaga również zmniejszyć ryzyko śmiertelności „z wszystkich przyczyn” o około 30 do 45 procent. I ta korzyść była widoczna nawet wtedy, gdy badacze kontrolowali czynniki takie jak palenie, spożycie alkoholu i historia zdrowia.

W badaniu z 2014 roku zespół kardiologów odkrył, że regularne ćwiczenia mogą pomóc w zwiększeniu długości życia. Osoby, które regularnie ćwiczą, mogą cieszyć się dłuższą o trzy lata długością życia. Podobnie, bieganie wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci z powodu chorób serca i raka. Co więcej, uczestnicy badania mieli o 40% niższy wskaźnik śmiertelności niż osoby, które nie ćwiczyły.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Za co punkty w judo?
Czytaj Dalej

Za co punkty w judo?

Judo to japońska sztuka walki, która w Polsce cieszy się dużą popularnością. Jest to sport, który wymaga nie…