Ból pleców tuż nad pośladkami po bieganiu

Ból pleców tuż nad pośladkami po bieganiu

Ból pleców tuż nad pośladkami może być spowodowany przez wiele różnych rzeczy. Na szczęście zwykle można go leczyć w domu i zwykle można go leczyć przy mniej energicznej aktywności. Jednakże, jeśli ból jest uporczywy lub utrzymuje się dłużej niż dzień lub dwa, należy udać się do lekarza.

Z radością przedstawiamy materiał, który powstał w sojuszu z lewartlubartow.pl

Objawy

Ból pleców tuż nad pośladkami może być objawem urazu dolnej części pleców. Może on występować stopniowo lub nagle, a jego przyczyną może być naciągnięcie mięśnia lub uszkodzenie nerwu kulszowego. Jeśli masz ból powyżej pośladków po biegu, należy skonsultować się z lekarzem. Dostępnych jest wiele opcji leczenia, w tym odpoczynek w dolnej części pleców i wykonywanie ćwiczeń rozciągających.

Ból może być również spowodowany pękniętym dyskiem w dolnej części pleców. W ciężkich przypadkach ból może odnosić się do pośladków. Test slump jest jednym z najczęstszych sposobów diagnozowania tego bólu i może pomóc określić, czy problemem jest mięsień czy nerw. Inne zabiegi obejmują masaż, rozciąganie i produkty do terapii zimnem. Niektórzy ludzie doświadczają mrowienia lub drętwienia w nogach.

Ból pleców tuż nad pośladkami jest częstą skargą wśród biegaczy. Może on wynikać z uszkodzenia kręgosłupa, zapalenia lub uwarunkowań dziedzicznych. Osoby, które ćwiczą i podnoszą ciężary, są również podatne na rozwój tego bólu. Choć może to być niewielkie nadwyrężenie, które ustępuje po odpoczynku i zastosowaniu dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, może prowadzić do poważniejszych problemów, które mogą przeszkadzać w codziennym życiu.

Jeśli ból pleców jest silny lub nie ustępuje, należy udać się do lekarza. Lekarz może przepisać konkretne programy ćwiczeń, które pomogą Ci wzmocnić mięśnie rdzenia, które pomagają Ci utrzymać prawidłową postawę. Na przykład, jeśli siedzisz przez dłuższy czas, powinieneś poszukać krzesła z podłokietnikami i dobrym podparciem dolnej części pleców. Dodatkowo, możesz rozważyć użycie poduszki w małej części pleców, jeśli pomaga ona na ból pleców. Powinieneś również starać się utrzymać biodra i kolana na poziomie.

Chociaż powrót do zdrowia po zespole piriformis rzadko jest procesem liniowym, możliwe jest zarządzanie flarami i opracowanie codziennej rutyny ćwiczeń w celu zwalczania bólu. Wielu biegaczy doświadcza tego problemu przez tygodnie, miesiące, a nawet lata.

Przyczyny

Ból pleców tuż nad pośladkami może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym napięciem mięśni i stanem zapalnym. Często można go złagodzić ograniczając forsowną aktywność i stosując podstawowe domowe zabiegi pielęgnacyjne. Jednak zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, jeśli ból utrzymuje się lub staje się silny.

Plecy składają się z kości zwanych kręgami, które są połączone ze sobą stawami i dyskami z przodu i z tyłu. W niektórych przypadkach stawy lub dyski w plecach mogą ulec podrażnieniu, powodując ból. Stan ten jest również związany z dużymi zagłębieniami w dolnej części pleców i słabymi mięśniami brzucha.

Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż sześć tygodni, należy zgłosić się do lekarza. Leczenie może obejmować niesteroidowe leki przeciwzapalne lub ćwiczenia pleców. Masaż sportowy może również pomóc w rozluźnieniu mięśni i rozproszeniu produktów odpadowych. Należy jednak unikać go 72 godziny po urazie.

Zespół Piriformis jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców tuż nad pośladkiem po biegu. Zespół ten dotyczy mięśni uda i dolnej części pleców. Podczas biegania pomagają one wydłużyć nogę i jechać do przodu. W ciężkich przypadkach może prowadzić do odczuwania bólu w innych obszarach ciała.

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym biegaczem, ból pleców tuż nad pośladkami może być spowodowany przez wiele przyczyn. Nadmierne ćwiczenia, nieprawidłowe techniki podnoszenia ciężarów i niewłaściwe odżywianie mogą przyczynić się do powstania kontuzji. Ale dobrą wiadomością jest to, że można kontrolować flare-ups i zmniejszyć ból poprzez włączenie rutyny ćwiczeń wzmacniających do codziennej rutyny treningowej.

Zabiegi

Ból pleców tuż nad pośladkami często wskazuje na naciągnięty mięsień lub inne schorzenie. W wielu przypadkach proste dostosowanie ćwiczeń może złagodzić ból. Jeśli jednak ból nie ustępuje lub występują objawy ostrzegawcze, należy skonsultować się z lekarzem.

Lekarz może przepisać niesteroidowy lek przeciwzapalny w celu złagodzenia bólu, a także zastosować terapię ciepłem lub zimnem w celu zmniejszenia skurczów mięśni. Konieczne może być zastosowanie ortez na plecy, ale należy je stosować tylko wtedy, gdy ból trwa lub nasila się. Zmiana pozycji i odpoczynek to dwie inne możliwości leczenia bólu pleców.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne i rozciąganie mogą pomóc zmniejszyć ból podczas ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest również unikanie czynności, które pogarszają ból, takich jak siedzenie. Wzmocnienie mięśnia piriformis pomoże również zmniejszyć ciasnotę i skurcze mięśni.

Objawy mogą utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące. Twój lekarz może skierować Cię do specjalisty, jeśli uzna, że masz poważniejsze schorzenie. W międzyczasie może on zaproponować program ćwiczeń, który wzmocni mięśnie pleców i złagodzi ból. W niektórych ciężkich przypadkach może być konieczna operacja.

Zespół mięśnia gruszkowatego to stan spowodowany podrażnieniem mięśnia gruszkowatego. Mięsień ten łączy biodro z miednicą i obraca się na zewnątrz. Kiedy mięsień ten ulega zapaleniu, może powodować ból tuż nad pośladkami. Pacjenci cierpiący na to schorzenie mogą również odczuwać drętwienie i mrowienie w mięśniach pośladkowych.

Profilaktyka

Ból pleców tuż nad pośladkami to częsty problem biegaczy i triathlonistów. Zazwyczaj jest on wynikiem słabego dysku lub choroby zwyrodnieniowej dysku. Może być również spowodowany przepukliną dysku, w której wewnętrzna część dysku przeciska się przez pierścień zewnętrzny i może powodować uszkodzenie nerwów. Leczenie zależy od przyczyny i nasilenia bólu.

Ból pleców strzelający do tyłka występuje najczęściej u osób starszych lub o mniejszej sprawności fizycznej. Osoby, które podnoszą ciężary również mogą doświadczyć tego typu bólu. Może to być łagodne obciążenie, które ustąpi samoistnie, lub może być przewlekłe, co oznacza, że przeszkadza w codziennym życiu.

Ból pleców może być również spowodowany przepukliną dysku, czyli rozerwaniem dysku pomiędzy dwoma kręgami. Dyski zbudowane są z tkanek miękkich, które z czasem mogą ulec osłabieniu na skutek długotrwałego bezruchu. Jednak odpowiednie rozciąganie, ćwiczenia wzmacniające i wsparcie żywieniowe mogą zapobiec przyszłym urazom i pomóc zmniejszyć ból pleców.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania bólom pleców tuż nad pośladkami jest utrzymanie właściwej formy biegowej. Obejmuje to prawidłową postawę, unikanie gwałtownych ruchów i nieprzesadzanie z wysiłkiem mięśni. Należy również zwrócić uwagę na rodzaj nawierzchni i terenu, po którym biegasz.

Jeśli cierpisz na ból pleców, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W celu tymczasowego złagodzenia stanu zapalnego i bólu można przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne. Można również stosować okłady z ciepła lub zimna, aby złagodzić skurcze mięśni. Należy jednak pamiętać, że aparat na plecy powinien być noszony tylko przez krótki czas.

W niektórych przypadkach ból pleców tuż nad pośladkami jest spowodowany zespołem piriformis. Schorzenie to charakteryzuje się napięciem i tępym bólem w okolicy pośladka. Może powodować silny ból i zepchnąć daną osobę na boczny tor.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Stopień w judo
Czytaj Dalej

Stopień w judo

Stopień w judo to wyznacznik poziomu umiejętności technicznych oraz wiedzy teoretycznej zdobytej przez zawodnika w tej sztuce walki.…
Czego nie wolno nosić w judo?
Czytaj Dalej

Czego nie wolno nosić w judo?

Jeśli interesujesz się judo, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że ta dyscyplina sportu wymaga specjalnego stroju. Jednakże nie…