Słynni polscy ciężarowcy

Słynni polscy ciężarowcy

Słynni polscy ciężarowcy to zróżnicowana grupa kobiet i mężczyzn. Wśród nich są Waldemar Baszanowski, Irena Szewińska, Robert Korzeniak i Ireneusz Paliński. Ci mężczyźni i kobiety są uważani za jednych z najlepszych na świecie.

Waldemar Baszanowski

Baszanowski to znany polski ciężarowiec. Urodził się 29 kwietnia 2011 roku, wychował się w Grudziądzu niedaleko Wisły w północnej Polsce. Był synem Jana Baszanowskiego i Elżbiety Klary Pilcek. Jego ojciec to były podoficer w 64 Pułku Artylerii Wojska Polskiego. Mimo młodego wieku Baszanowski był już utytułowanym gimnastykiem i sprinterem.

Większość życia poświęcił sportowi, a przed przejściem na emeryturę był trenerem. Działał w IWF, pełniąc funkcję przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych i Rady Wykonawczej. Przez sześć lat pełnił również funkcję dyrektora Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Był także wiceprezesem Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów i członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jego osiągnięcia zostały docenione przez Prezydenta RP, który przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego Orderu. Został również odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wartość netto Waldemara Baszanowskiego została oszacowana na kwotę od 5 do 10 milionów dolarów. Swoją wartość netto wypracował dzięki zawodom w podnoszeniu ciężarów. Otrzymał również tytuł Polskiego Sportowca Roku w 1969 roku. Jego wartość netto wzrosła, gdy w połowie lat 70. został trenerem narodowej reprezentacji Indonezji. Baszanowski wystąpił także w filmie fabularnym „Powrót” z 1977 roku w reżyserii Filipa Bajona.

Irena Szewińska

Irena Szewińska to jedna z najbardziej utytułowanych sportsmenek w historii Polski. Zdobyła siedem medali olimpijskich, reprezentowała swój kraj na pięciu igrzyskach i pobiła 10 rekordów świata. Jest również jedną z niewielu zawodniczek, które posiadają rekordy świata w trzech różnych dyscyplinach. Urodzona w Leningradzie w ZSRR, po II wojnie światowej wraz z rodziną wyemigrowała do Polski.

Matka Szewińskiej była byłą gimnastyczką. Miała doskonałą formę i była matką Jacka Szewińskiego. Ich matka, Kazimiera, była po wojnie dobrą gimnastyczką w Warszawie. Obie siostry wyszły za mąż i odnosiły sukcesy w sporcie.

Zdobyte przez Szewińską medale olimpijskie były drugimi w historii sumami kobiet. Podczas swojego piątego i ostatniego występu na Olimpiadzie w Moskwie w 1980 roku, zerwała mięsień. Przeszła na emeryturę. Później została szanowaną administratorką w świecie sportu. W 2012 roku została włączona do Galerii Sław IAAF, a w 2014 roku otrzymała Order Orła Białego.

Sto lat temu polskimi ciężarowcami byli niemal wyłącznie mężczyźni. Na pierwszej olimpiadzie w 1900 roku pojawiły się tylko 22 kobiety, na 997 startujących. Dziś Polki często należą do najlepszych na świecie.

Ireneusz Paliński

Paliński był pierwszym Polakiem, który zdobył złoty medal olimpijski w konkurencji podnoszenia ciężarów. Złoto zdobył na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1960 roku, a rok później zdobył mistrzostwo świata w wadze średniej. Ustanowił także kilka rekordów świata, w tym w rzucie dyskiem i podrzutem. W 1961 roku został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Został także uznany za polskiego sportowca roku. W latach 1959 i 1962 zajął drugie miejsce na mistrzostwach świata, zdobył też dziewięć tytułów mistrza kraju.

Jego plany treningowe były niezwykle szczegółowe i był z nich znany. Pracując jako oficer armii, rozpoczął treningi podnoszenia ciężarów w wieku 22 lat. Chociaż jego treningi były ciężkie, był również znany z prostolinijnego i szpanerskiego podejścia do sportu.

Oktawia Nowacka

Jedną z najpopularniejszych kobiecych medalistek olimpijskich jest Oktawia Nowacka, która w Rio 2016 zdobyła brązowy medal w pięcioboju nowoczesnym. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ Nowacka jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, dzieląc się swoim stylem życia i zdjęciami ze swoich przygód. Jej pasją są wędrówki, podróże i dbanie o kondycję.

Podczas swojej kariery Oktawia Nowacka brała udział w wielu międzynarodowych zawodach. Jako pierwsza Polka brała udział w Igrzyskach Olimpijskich, a w przeszłości zdobywała mistrzostwa Europy. W sporcie podnoszenia ciężarów była ważną postacią w rozwoju tego sportu w Polsce. Jej osiągnięcia pomogły jej stać się jedną z najlepszych sportsmenek na świecie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak bieganie zmienia kształt ciała
Czytaj Dalej

Jak bieganie zmienia kształt ciała

Być może zastanawiasz się, jak bieganie zmienia kształt Twojego ciała. Po pierwsze, będziesz spalać kalorie, co sprawi, że…
Spuchnięta kostka po bieganiu przyczyny
Czytaj Dalej

Spuchnięta kostka po bieganiu przyczyny

Jeśli zauważyłeś, że Twoja kostka jest spuchnięta po bieganiu, istnieje kilka możliwych przyczyn, które powinieneś rozważyć. Należą do…
Ile razy powinieneś biegać
Czytaj Dalej

Ile razy powinieneś biegać

Ilość czasu spędzonego na bieganiu zależy od wielu czynników, w tym poziomu sprawności, poziomu doświadczenia i celów. Podczas…
Symbole mistrzostwa w sztukach walki
Czytaj Dalej

Symbole mistrzostwa w sztukach walki

Uczniowie sztuk walki używają różnych symboli, aby pokazać swoje postępy. Uczniowie często noszą pasy w kolorach odpowiadających ich…