Z czego składają się mieszane sztuki walki?

Z czego składają się mieszane sztuki walki?

W tym artykule przyjrzymy się temu, z czego składają się mieszane sztuki walki i skąd się wzięły. Omówimy również techniki, zasady i pochodzenie tego sportu. Łatwo jest być zdezorientowanym przez wszystkie różne oblicza tego sportu. Aby zrozumieć, czym są mieszane sztuki walki, warto zrobić krok wstecz i przyjrzeć się kilku jego podstawowym elementom.

Style walki

Istnieje wiele różnych stylów walki stosowanych w mieszanych sztukach walki. Niektóre ze stylów są zaadaptowane z tradycyjnych form, takich jak boks, Muay Thai i kickboxing. Te style kładą nacisk na walkę na ziemi i używają blokad stawów i chwytów duszenia. Inne wywodzą się z Judo lub Jujutsu. Wielu zawodowych fighterów używa w swoich walkach kombinacji stylów.

Styl walki fightera ewoluuje w miarę uczenia się różnych form sztuk walki. Zazwyczaj zaczynają od podstawowej sztuki walki, której uczyli się przed przejściem do MMA. Podczas gdy podstawowe zasady walki pozostają takie same, ich styl ewoluuje wokół tych zasad. Na przykład, zawodnik, który uczył się Muay Thai będzie skupiał się bardziej na uderzeniach, podczas gdy Jujiteiro będzie skupiał się bardziej na walce na ziemi.

Najlepsi zawodnicy mieszanych sztuk walki używają kombinacji kilku różnych stylów walki. Wiele z tych stylów jest wysoce technicznych i może być bardzo skutecznych. Dobry zawodnik powinien być w stanie dostosować się do różnych sytuacji poprzez włączenie elementów z każdego stylu. To nie tylko zwiększy jego arsenał, ale także pozwoli mu na dokładniejsze wykrywanie ataków.

Innym popularnym stylem walki jest Muay Thai. Muay Thai pochodzi z południowo-wschodniej Azji i wykorzystuje osiem kończyn. W MMA używa się również łokci, kolan i ciosów.

Techniki

Jedną z najważniejszych technik MMA jest obalenie. W odpowiedniej sytuacji, obalenie może zmusić przeciwnika do poddania się. Jest to powszechna taktyka w walkach MMA, która została spopularyzowana we wczesnych zawodach UFC. Metoda ta jest zazwyczaj używana przez zawodników z zapleczem zapaśniczym, ale może być również stosowana przeciwko zawodnikom z umiejętnościami Brazylijskiego Jiu-Jitsu. Taktyka ta ma jednak pewne wady, w tym jest podatna na kolana, łokcie i kopnięcia na głowę.

Wielu uczestników MMA używa uderzeń łokciami w połączeniu z ciosami. Te uderzenia są używane z pozycji pełnej lub półgardy. Niektórzy używają ich również z bocznej lub pełnej gardy. Powszechnym uderzeniem łokciem jest „12-6 łokieć”, które jest uderzeniem pod wysokim kątem, które wędruje pionowo w górę w kierunku podłogi, opuszczając punkt łokcia na cel. We wszystkich organizacjach MMA używających Unified Rules, ta technika jest jednak nielegalna.

Początki mieszanych sztuk walki sięgają starożytnych igrzysk olimpijskich, które odbyły się w 648 roku p.n.e. W starożytnej Grecji pankration był używany do treningu wojskowego i był uważany za sport walki tamtych czasów. Zawody były brutalne, mieszały walki uliczne, boks i zapasy. Mecz został uznany za zakończony, gdy jeden z zawodników przyznał się do porażki lub stracił przytomność. Wielu zawodników zginęło podczas tych zawodów.

Wśród wielu technik stosowanych w mieszanych sztukach walki, low kick jest jedną z najważniejszych podstaw. Słabe low kick może postawić fightera w złej pozycji. Dustin Poirier zdjął supergwiazdę UFC Conora McGregora w rewanżu na UFC 257 w 2016 roku. Dobre zarządzanie dystansem i zasięg to również ważne cechy fightera MMA.

Pochodzenie

Początki mieszanych sztuk walki są w dużej mierze niejasne, ale często są związane z mitologią grecką. Według tego mitu, mieszane sztuki walki zostały po raz pierwszy wprowadzone do starożytnych igrzysk olimpijskich w 648 roku p.n.e. i były mieszanką boksu i helleńskich zapasów. Ostatecznie rozwinęły się w sport, który znamy dzisiaj.

Rozwój sportu jest w dużej mierze wynikiem rywalizacji pomiędzy różnymi sztukami walki. W pierwotnych zawodach UFC brali udział zawodnicy sumo, savate, karate i muay thai. Sport ten następnie ewoluował w nowoczesne mieszane sztuki walki, które są popularne dzisiaj. Chociaż te początkowe wydarzenia były prymitywne, okazały się być wpływowe w rozwoju sportu. Od swoich początków, mieszane sztuki walki rozwinęły się wykładniczo i są obecnie uważane za najbardziej popularny sport walki.

Historia mieszanych sztuk walki jest długa i zróżnicowana. Wiele różnych sportów walki rozpoczęło się w epoce wiktoriańskiej, choć większość z nich w końcu zanikła lub została włączona do innych, bardziej nowoczesnych form walki mieszanej. W latach 50-tych XIX w. powstał jednak francuski sport walki zwany savate. Savateurs chcieli połączyć różne sztuki walki i sporty walki, aby rzucić wyzwanie tradycjonalistycznym poglądom na temat poszczególnych sportów. Swoją pierwszą walkę savateurs wygrali kopnięciami.

Choć nie ma jednoznacznych dowodów, pochodzenie mieszanych sztuk walki można wywodzić z wielu różnych stylów walki. Uważa się, że jest to hybrydowy sport walki, który wywodzi się z vale tudo i brazylijskiego jiu-jitsu. Wiele z wczesnych wydarzeń MMA, takich jak konkursy „Vale Tudo” w Brazylii, było pod wpływem praktyków Jiu-Jitsu. Inne wpływy obejmowały profesjonalny wrestling.

Korzyści

Trening mieszanych sztuk walki (MMA) może poprawić twoje zdrowie i kondycję. Dyscyplina ta może również zmniejszyć poziom stresu. Zwiększa też Twoją pewność siebie. Ten rodzaj treningu może również pomóc Ci zachować zdrowie podczas ciąży i może wzmocnić Twoje kości. Może również pomóc ci schudnąć i przejść na zdrowszy styl życia. Jest to również świetny sposób na wprowadzenie swoich dzieci do zdrowego stylu życia. Pomoże im nauczyć się, jak bronić się w realistyczny sposób i mieć szacunek do siebie. A trening MMA pomoże im również rozwinąć koncentrację i cierpliwość, czyli dwie najważniejsze cechy zdrowego człowieka.

Jako jeden z najszybciej rozwijających się sportów na świecie, mieszane sztuki walki są świetnym sposobem na uzyskanie formy. Intensywna aktywność fizyczna pomaga spalić tłuszcz i zbudować mięśnie. Pomaga również rozwijać twardość psychiczną i dyscyplinę. Jako bonus, poprawi twój układ sercowo-naczyniowy i poprawi twoją równowagę.

Jedną z zalet MMA jest społeczny aspekt treningu. Nie tylko dostaniesz się do treningu z różnorodną grupą ludzi, ale także będziesz mógł nawiązać więź z kolegami z drużyny. Nawet jeśli nie jesteś zainteresowany rywalizacją, aspekt społeczny MMA może być świetnym sposobem na nawiązanie nowych znajomości.

Dyskwalifikacja

Dyskwalifikacja w mieszanych sztukach walki ma miejsce, gdy zawodnik łamie zasady. Zawodnik może zostać zdyskwalifikowany z wielu różnych powodów. Niektóre z najczęstszych obejmują uderzenie zawodnika lub chwycenie klatki. Uderzenie w głowę, szyję lub tył głowy jest również uważane za dyskwalifikację. Zawodnik może również zostać zdyskwalifikowany za gryzienie. Sędzia musi interweniować, aby określić, czy zawodnik narusza przepisy.

Zasady MMA są różne w różnych krajach. Na przykład, w Stanach Zjednoczonych, zasady MMA są regulowane przez komisje sportowe. Istnieją jednak pewne standardowe zasady, których używa większość organizacji. W Stanach Zjednoczonych dyskwalifikacje za nieśmiałość w walce są rzadkie.

Sędzia ma swobodę w nakładaniu dyskwalifikacji w mieszanych sztukach walki. W pierwszej rundzie Eddie Alvarez uderzył Iuri Lapicusa w tył głowy i zignorował ostrzeżenie sędziego. To spowodowało, że sędzia wystawił zawodnikowi czerwoną kartkę. Walka toczyła się o wakujący pas wagi lekkiej.

Dodatkowo, zawodnik musi przejść przed walką badania lekarskie, aby określić, czy jest wystarczająco zdrowy do rywalizacji. Badanie to może obejmować test na obecność substancji zabronionych. Każdy zawodnik, który odmówi poddania się temu badaniu może zostać zawieszony na 30 dni.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy judo jest trudne?
Czytaj Dalej

Czy judo jest trudne?

Czy judo jest trudne? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które dopiero zaczynają interesować się tą…