Wymagania i kategorie pasów w judo

Wymagania i kategorie pasów w judo

W judo, pasy są używane do oznaczania poziomu umiejętności zawodników. Zdobywanie kolejnych stopni pasów jest częścią procesu szkoleniowego i wymaga ciężkiej pracy oraz regularnych treningów. W niniejszym artykule omówimy wymagania oraz kategorie pasów w judo.

Ten artykuł jest efektem naszych wspólnych wysiłków z topowykolarz.pl

Kategorie pasów w judo

W judo istnieją sześć kategorii pasów, z których każda reprezentuje inny poziom umiejętności:

 • Biały pas – początkujący
 • Żółty pas – podstawowy
 • Pomarańczowy pas – średnio zaawansowany
 • Zielony pas – zaawansowany
 • Niebieski pas – bardzo zaawansowany
 • Brunatny pas – ekspert
 • Czarny pas – mistrz

Wymagania do zdobycia kolejnych pasów w judo

Wymagania do zdobycia kolejnych pasów różnią się w zależności od kraju oraz klubu, ale ogólnie przyjmuje się, że do zdobycia kolejnego pasa należy:

 • Znać wszystkie techniki oraz nazwy technik należących do danego poziomu
 • Zdawać egzaminy teoretyczne oraz praktyczne
 • Posiadać wymagany staż treningowy oraz ilość punktów
 • Wykazać się dobrym zachowaniem oraz postawą

Biały pas

Biały pas jest początkowym pasem i otrzymują go wszyscy początkujący zawodnicy. Nie ma wymagań do jego zdobycia, ponieważ jest to pierwszy stopień w judo.

Żółty pas

Do zdobycia żółtego pasa wymagana jest znajomość podstawowych technik judo oraz zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych. Minimalny staż treningowy to około 2-4 miesięcy.

Pomarańczowy pas

Do zdobycia pomarańczowego pasa wymagana jest znajomość średnio zaawansowanych technik judo oraz zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych. Minimalny staż treningowy to około 6-8 miesięcy.

Zielony pas

Do zdobycia zielonego pasa wymagana jest znajomość zaawansowanych technik judo oraz zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych. Minimalny staż treningowy to około 1-2 lata. Zawodnicy zdający egzamin na zielony pas muszą być w stanie wykonywać techniki w pełni kontrolując swoje ciało oraz ciało przeciwnika. Dodatkowo, muszą posiadać odpowiednie doświadczenie turniejowe, co oznacza, że brali udział w konkursach i zdobyli odpowiednią ilość punktów.

Niebieski pas

Do zdobycia niebieskiego pasa wymagana jest znajomość bardzo zaawansowanych technik judo oraz zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych. Minimalny staż treningowy to około 2-3 lata. Zawodnicy zdający egzamin na niebieski pas muszą mieć dobre umiejętności techniczne oraz taktyczne, a także posiadać doświadczenie turniejowe na poziomie lokalnym lub regionalnym.

Brunatny pas

Do zdobycia brązowego pasa wymagana jest znajomość technik judo na poziomie eksperta oraz zdanie egzaminów teoretycznych i praktycznych. Minimalny staż treningowy to około 3-4 lata. Zawodnicy zdający egzamin na brązowy pas muszą być w stanie skutecznie wykorzystywać swoje techniki w konkursach na poziomie krajowym lub międzynarodowym.

Czarny pas

Czarny pas jest najwyższym pasem w judo i jest oznaką mistrzostwa. Aby zdobyć czarny pas, zawodnik musi mieć bardzo dobre umiejętności techniczne oraz taktyczne, a także dużą wiedzę o judo i jego historii. Minimalny staż treningowy to około 5-10 lat. Zawodnik musi zdawać egzamin na czarny pas przed komisją składającą się z sędziów z krajowego lub międzynarodowego związku judo. Ostateczna decyzja należy do mistrza danu, który może zaakceptować lub odrzucić kandydaturę do zdobycia czarnego pasa.

FAQs

Czy istnieją dodatkowe wymagania do zdobycia kolejnych pasów w judo?

Tak, dodatkowe wymagania mogą być ustanawiane przez poszczególne kluby lub kraje, ale powyższe wymagania są ogólnie przyjmowane.

Czy można przeskoczyć jeden lub kilka poziomów pasów?

Nie, zazwyczaj nie ma takiej możliwości. Zdobywanie kolejnych pasów jest procesem stopniowym i wymaga regularnych treningów oraz zdobywania doświadczenia. Nie ma też skrótu w postaci płacenia za zdobycie wyższego pasa – trzeba po prostu wykazać się odpowiednimi umiejętnościami.

Czy istnieją dodatkowe kategorie pasów w judo?

Nie, powyższe sześć kategorii pasów jest ogólnie przyjmowanych na całym świecie. Niektóre kraje lub kluby mogą mieć swoje własne kategorie, ale są one raczej rzadkością.

Czy każdy zawodnik musi zdawać egzaminy na każdy kolejny pas?

Tak, każdy zawodnik musi zdawać egzaminy teoretyczne i praktyczne na każdy kolejny pas. Wyjątkiem są sytuacje, w których mistrz danu uznaje, że zawodnik osiągnął wystarczająco wysoki poziom umiejętności, aby móc przystąpić bezpośrednio do zdawania egzaminu na wyższy pas.

Czy można zdobyć czarny pas w innych sztukach walki?

Nie, czarny pas jest zarezerwowany tylko dla judo. W innych sztukach walki istnieją jednak podobne systemy oznaczania stopnia zaawansowania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Jak zdać na biały pas w judo?
Czytaj Dalej

Jak zdać na biały pas w judo?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z judo i zdobyć biały pas, musisz przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi…
Stopień w judo
Czytaj Dalej

Stopień w judo

Stopień w judo to wyznacznik poziomu umiejętności technicznych oraz wiedzy teoretycznej zdobytej przez zawodnika w tej sztuce walki.…